Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 01:41:42 -6h
Tokio (Japonia) 15:41:42 +8h
Sydney (Australia) 16:41:42 +9h
Londyn (Anglia) 06:41:42 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

40

DM BOŚ: Raport surowcowy - srebro i miedź

25.06.2019 13:23 wtorek
SREBRO
 
Ubogi krewny złota
 
O ile złoto jest w ostatnich tygodniach na fali za sprawą zapowiedzi kolejnego luzowania polityki przez banki centralne, co doprowadziło do sytuacji w której coraz większa część tzw. bezpiecznych obligacji ma ujemne rentowności i coraz więcej inwestorów skłania się do tego, aby zdywersyfikować ryzyko także poprzez złoto, a swoje robią też polityczne tarcia USA z Iranem, oraz długofalowe obawy o Chiny, o tyle srebro pozostaje wciąż „zapomniane”.
 
Srebrny kruszec nie jest traktowany jako bezpieczne aktywa. Na poniższym wykresie stóp zwrotu za ostatnie 5-miesięcy widać, że stopa zwrotu na srebrze pozostaje ujemna, podczas kiedy złoto zyskało już ponad 10 proc.
 
 
Wykres stóp zwrotu złota i srebra – źródło: Stooq.pl
 
Czy to może się zmienić? Wiele zależeć będzie od tego, czy większy kapitał popłynie generalnie w stronę rynku surowców
. Na dziennym wykresie srebra widać, że w krótkim okresie rynek ma problem z pokonaniem marcowych oporów w rejonie 15,50.
 
Wykres dzienny SILVER
 
MIEDŹ
 
Oczy zwrócone na prezydentów
 
Bezpośrednim powodem wzrostu cen miedzi jest przedłużający się strajk w chilijskiej kopalni Codelco, który trwa już od połowy czerwca i ostatnie próby dojścia do porozumienia ze strajkującymi nie były udane. Jest to jeden z większych dostawców surowca na rynek, stąd inwestorzy zaczynają mieć obawy związane z potencjalnymi zakłóceniami podaży. Dla rynku miedzi równie ważny jest wątek związany z dolarem (im słabszy tym lepiej), ale przede wszystkim relacje USA-Chiny.

Zobacz także: Komentarz surowcowy DM BOŚ - miedź, złoto

Jeżeli udałoby się znaleźć kompromis, który pozwoliłby zażegnać ryzyko eskalacji konfliktu handlowego, to ceny miedzi mogłyby wyraźniej odreagować. Wiele będzie zależeć, zatem od spotkania prezydentów USA i Chin w japońskiej Osace w końcu tego tygodnia…
 
Technicznie notowania FCOPPER przebiły się przez opór przy 2,72, co może dawać szanse nawet na ruch w górę w stronę 2,77 w ciągu kilku(nastu) dni. Niemniej warto zaczekać na potwierdzenie dzisiejszego wybicia przez 2,72.
 
 
Wykres dzienny FCOPPER

Marek Rogalski
Główny analityk walutowy
DM BOŚ 

Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:

 
#BIZNESwDRODZE, odcinek 8, Piotr Babieno, Bloober Team SA   Subiektywny Przegląd Giełdowy Sobiesława Kozłowskiego #39
 

 Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: