Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 13:22:59 -6h
Tokio (Japonia) 03:22:59 +8h
Sydney (Australia) 04:22:59 +9h
Londyn (Anglia) 18:22:59 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

OC dla rolników

12.03.2019 13:58 wtorek
Od ponad piętnastu lat rolnicy są zobowiązani ustawą do ubezpieczania swoich gospodarstw. O tym jak ważne jest takie ubezpieczenie dobrze wiedzą ci, którzy w zeszłym roku zmagali się z suszą. Jednak ubezpieczenie gospodarstwa rolnego pomaga także w mniej ekstremalnych przypadkach.      
 

Obowiązek ustawowy

W świetle prawa, z dniem przejęcia gospodarstwa, właściciel powinien zawrzeć umowę z ubezpieczycielem. Polisa jest ważna przez rok i – jeżeli nie zostanie wypowiedziana przed upływem tego terminu – zostaje automatycznie przedłużona na następny okres. Obowiązkowe jest posiadanie dwóch rodzajów ubezpieczeń: OC oraz dla budynków gospodarczych.

Nie tylko dla kierowców

OC to wbrew obiegowej opinii ubezpieczenie, które mogą wykupić nie tylko kierowcy. Chroni budżet ubezpieczonego w przypadku nieumyślnego wyrządzenia szkód, w wyniku których trzeba zapłacić odszkodowanie bądź zadośćuczynienie. Kiedy uszkodzenie czyjegoś mienia lub zdrowia zostanie spowodowane nieumyślnie - ubezpieczalnia pokryje koszty leczenia czy odszkodowania. Dodatkowym atutem jest to, iż OC obejmuje również maszyny rolnicze takie jak kombajny czy ciągniki – nie trzeba na nie wykupywać dodatkowego ubezpieczenia.

Na wszelki wypadek

Obowiązkowe ubezpieczenie budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, to świadczenie dla wszystkich obiektów o powierzchni powyżej 20m2, będących w posiadaniu rolnika. Należy pamiętać, że obowiązkowe ubezpieczenie budynków, obejmuje tylko instalacje związane z budynkiem oraz mury i powłoki malarskie – nie dotyczy elementów wyposażenia. Chcąc ochronić kompleksowo budynki, należy rozejrzeć się za bardziej rozbudowaną wersją polisy, która swoim działaniem obejmie również elementy wyposażenia takie jak: elementy wykończenia wnętrz, meble czy sprzęty.

Mądry rozwój

Inwestując w rozwój swojego gospodarstwa, warto przede wszystkim pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu budżetu na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń. W nagłych, kryzysowych sytuacjach, może się okazać że odszkodowanie wypłacone z ubezpieczenia budynków, czy OC uchroni nasze domowe fundusze przed kryzysem.

 

 

Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: